Ospa wietrzna – gorączka – uważaj na ibuprofen!

Ospa wietrzna to wirusowa choroba zakaźna wywołana przez wirus ospy wietrznej - Varicella zoster virus (VZV). Charakteryzuje się bardzo wysoką zaraźliwością a źródłem zakażenia jest chory człowiek, który może zakażać od 2-3 dni przed pojawieniem się wykwitów na skórze do czasu ich wyschnięcia. Szacuje się, że w skali roku na ospę wietrzną zapada około 150-180 tysięcy osób.

Ospie wietrznej bardzo często towarzyszy wysoką gorączka sięgająca nawet do 40°C, stąd w przebiegu tej choroby często konieczne staje się stosowanie leków przeciwgorączkowych, które w większości dostępne są bez recepty. Pamiętać należy, że zgodnie z aktualnym staniem wiedzy w zwalczaniu gorączki u pacjentów z ospą nie należy stosować ibuprofenu oraz kwasu acetylosalicylowego i jego pochodnych. Jest to bardzo ważne z uwagi na fakt, że wirus ospy wietrznej m.in. zakaża komórki nabłonka skóry oraz błon śluzowych a wspomniane wyżej leki z grupy NLPZ hamują migrację granulocytów obojętnochłonnych do miejsca zakażenia. Skutkować to może zwiększonym ryzykiem wystąpienia paciorkowcowych i gronkowcowych nadkażeń skóry, które z kolei mogą prowadzić do tworzenia się ropni oraz martwicy skóry i tkanek miękkich. 

W Charakterystykach Produktów Leczniczych zawierających ibuprofen możemy przeczytać:

„…W wyjątkowych przypadkach ospa wietrzna może być źródłem ciężkich powikłanych zakażeń skóry i tkanek miękkich. W chwili obecnej nie można wykluczyć wpływu leków z grupy NLPZ na pogorszeniu się tych zakażeń. Tak więc zaleca się, aby unikać stosowania ibuprofenu w przypadku ospy wietrznej…”

Pamiętać należy zatem, że lekiem z wyboru w leczeniu gorączki towarzyszącej ospie wietrznej jest paracetamol.

W piśmiennictwie możemy również przeczytać, że w przypadku gdy paracetamol okazuje się nieskuteczny w zwalczaniu gorączki to dopiero lekiem z drugiego wyboru jest ibuprofen. Jednak przed jego zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem i dokładnie oszacować korzyści i ewentualne ryzyko z faktu jego podania i zachować szczególną ostrożność. 

Pamiętajmy też, że jeśli podejrzewamy u dziecka ospę wietrzną to poinformujmy o tym fakcie rejestrując się na wizytę lekarską. Jeśli przychodnia posiada taką możliwość to powinna tak zorganizować wizytę, żeby nie narażać innych dzieci na zakażenie. Dzieci takie też nie powinny mieć kontaktu z ciężarnymi.

Autor: Paweł Zakrocki

Śledź nas na Facebooku

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć