PLANUJESZ BADANIA TARCZYCY? UWAŻAJ NA BIOTYNĘ (która określana jest również WITAMINĄ H lub WITAMINĄ B7).

BIOTYNA wpływa na wyniki badań hormonów tarczycy i dlaczego jest to ważne wyjaśnimy poniżej.

W okresie jesienno-zimowym kondycja skóry, włosów i paznokci jest często osłabiona. Codziennie tysiące osób sięga po preparaty witaminowe z biotyną, która to bierze udział w utrzymaniu prawidłowego stanu skóry i włosów. I z merytorycznego punktu widzenia witamina ta jest dobrym wyborem (choć kwestia słuszności stosowanych obecnie wysokich dawek to temat na osobny post), ale trzeba koniecznie wiedzieć, że:

  • Biotyna wchodzi w interakcje z odczynnikami używanymi do oznaczenia poziomu hormonów FT3, FT4 oraz TSH.
  • Owa interakcja prowadzi w efekcie końcowym do zafałszowania wyników badań.
  • Z praktycznego punktu widzenia - wyniki badań na FT3 i FT4 mogą wyjść zawyżone, a TSH obniżone. 

DLACZEGO JEST TO WAŻNE? 

Interpretacja wyników badań w takim przypadku może wskazywać na nadczynność tarczycy.

To oznacza, że w efekcie końcowym u osoby zdrowej interpretacja wyników badań może błędnie sugerować istnienie nadczynności tarczycy, która w rzeczywistości może być nieobecna!

Biotyna to bardzo popularna witamina, którą codziennie stosują tysiące osób i które to mogą również w tym samym czasie mieć zlecane badania FT3, FT4  oraz TSH.

DLATEGO PAMIĘTAJ!:

JEŚLI PLANUJESZ lub MASZ ZALECONE BADANIA TARZYCY (FT3, FT4 oraz TSH) – KONICZENIE SPRAWDŹ, CZY KTÓRYŚ Z PRODUKTÓW KTÓRE STOSUJESZ NIE ZAWIERA BIOTYNY.  JEŚLI TAK - TO TYDZIEŃ PRZED PLANOWANYMI BADANIAMI ODSTAW PREPARAT Z BIOTYNĄ.

Zdecydowałem się napisać post na ten temat bo z moich zawodowych obserwacji wynika, że  stosunkowo niewiele osób wie o tym, że 7 dni przed badaniem TSH, FT4, FT3 powinno odstawić się preparaty zawierające biotynę. Łatwo wyobrazić sobie konsekwencje sytuacji w której zdrowa osoba, może otrzymać zafałszowane wyniki badań z powodu opisanego powyżej.

Zarówno fanpage jak i logicznasupelemntacja.pl będą z czasem bogate w tego typu informacje z którymi będziemy się z Wami dzielić. Jeśli uważasz, że post ten zawiera informacje, które mogą być przydatne dla Ciebie, Twoich Bliskich lub Znajomych to prześlij go dalej.

Autor: Paweł Zakrocki

Śledź nas na Facebooku

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć