MAGNEZ

Czym jest magnez?

Magnez to jeden z najbardziej istotnych jonów w naszym organizmie. Jego najważniejsze funkcje to wspomaganie utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, zmniejszenie uczucia zmęczenia oraz znużenia, wpływ na prawidłową pracę serca oraz układu nerwowego.

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na magnez?

Dobowe zapotrzebowanie na jony magnezu dla osoby dorosłej wynosi około 320 do 420 mg. Z praktycznego punktu widzenia zależne jest ono od wielu czynników takich jak wiek, płeć, tryb życia, rodzaj stosowanej diety, aktywność fizyczna, itp.

Kiedy suplementować dietę magnezem i w jakiej dawce?

Są to dwa kluczowe pytania, na które odpowiedzi postaramy się przybliżyć Państwu poniżej.

W największym skrócie, można powiedzieć, że suplementacja magnezem wskazana jest dla osób, których codzienna dieta nie pokrywa zapotrzebowania na magnez. Uznaje się, że zapotrzebowanie na ten minerał wzrasta okresowo w czasie stresu, spożywania większych ilości kawy, jak i również w czasie intensywnego wysiłku – czyli tak naprawdę dotyczy większości z nas!

Warto w tym miejscu nadmienić, że według danych epidemiologicznych, średnie spożycie magnezu w Polsce wynosi niecałe 300 mg. Jest ono mniejsze u kobiet i wynosi około 250 mg, a u mężczyzn około 350 mg. Uznaje się, że zalecana podaż tego minerału w diecie powinna wynosić 320 mg dla kobiet i 420 mg dziennie dla mężczyzn.

Naszym zdaniem optymalne jest suplementowanie diety magnezem w ilości od około 50 mg do 100 mg jonów magnezu. Wynika to z założenia, że przy dobowym zapotrzebowaniu dorosłego człowieka na jony magnezu wynoszącym około 320 - 420 mg, nie cała ta ilość powinna być dostarczona w postaci suplementów diety z magnezem. Dane z badań epidemiologicznych prowadzonych na populacji polskiej wykazały, że wraz z dietą przeciętny człowiek dostarcza około 300 mg jonów magnezu. Zatem do rekomendowanego dziennego spożycia brakuje w zależności od płci około 50 - 100 mg jonów magnezu. Naszym zdaniem to jest właśnie dawka, która będąc regularnie suplementowana, powinna skutecznie uzupełnić niedobory jakie mogą pojawić się w związku z przeciętną dietą osoby dorosłej.

Uznaje się, że najbardziej rozsądne jest rozdzielenie dawek stosowanego magnezu, czyli suplementując dietę dawką 100 mg magnezu, lepiej jest podzielić ją na dwie dawki w ciągu dnia, czyli rano przyjąć 50 mg i ponownie wieczorem drugie 50 mg magnezu.

Jaki preparat magnezowy wybrać – jaką sól magnezu wybrać?

Trzeba pamiętać, że magnez jest pierwiastkiem dość trudno przyswajalnym. Analizując dane literaturowe dotyczące biodostępności różnych form magnezu można wnioskować, że organiczne sole magnezu są dobrze wchłaniane i wbudowywane do tkanek. Przykładem soli organicznej jest między innymi cytrynian magnezu, który obok glukonianu magnezu, uznawany jest obecnie za najlepsze źródło suplementowanego poza dietą magnezu. I to właśnie cytrynian magnezu umieściliśmy w suplemencie diety QUMAG.

Dlaczego suplement diety QUMAG zawiera aż 120 kapsułek?

Preparat Qumag zawiera 120 kapsułek w opakowaniu. Naszym zdaniem, tak jak wskazaliśmy powyżej, bardziej korzystne dla organizmu jest suplementowanie umiarkowanymi dawkami jonów magnezu przez dłuższy okres niż stosowanie bardzo dużych dawek magnezu. Innymi słowy, rekomendujemy stosowanie dobrze przyswajalnej soli, w rozsądnej dawce dziennej przez dłuższy okres czasu.

Czy magnez jest bezpieczny dla każdego?

Magnez naturalnie występuje w bardzo wielu produktach spożywczych, które spożywamy na co dzień. Uznawany jest on za bezpieczny składnik suplementu diety. Jednak istnieje kilka sytuacji, w których pierwiastek ten może wejść w interakcje z pewnymi lekami.  I tak, stosując magnez należy zachować ostrożność przy zażywaniu antybiotyków z grupy chinolonów i tetracyklin oraz leków wpływających na krzepnięcie krwi.  Stosując któryś z tych leków warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem przyjmowania suplementu z magnezem.

Więcej tego typu praktycznych informacji, które pozwolą szerzej spojrzeć na poszczególne składniki suplementów diety znajdą Państwo wkrótce w zakładce - Warto wiedzieć oraz Fakty i Mity.

Autor: Paweł Zakrocki

Śledź nas na Facebooku

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć