Już dziś zachęcamy do krótkiej lektury poniższego tekstu, w którym w telegraficznym skrócie piszemy czym są suplementy diety i wskazujemy zagadnienia jakie pojawią się w najbliższym czasie na łamach naszego sklepu/portalu www.logicznasuplementacja.pl

Suplementy diety:

  • Czym są suplementy diety?
  • Czy suplementy diety są nam w ogóle potrzebne?
  • O czym  należy pamiętać stosując dany suplement diety?
  • Liczba suplementów diety, które są sprzedawane zarówno na polskim jak i światowym rynku, stale rośnie. Pytanie dlaczego tak się dzieje i czy jest to prawidłowe zjawisko?
  • Jakie korzyści płyną ze stosowania suplementów diety?
  • Jakie zagrożenia niesie ze sobą stosowanie suplementów diety?
  • Czy reklamy suplementów diety mówią nam prawdę i przedstawiają rzetelne fakty?

Odpowiedzi na te pytania wymagają więcej czasu i obiektywnego spojrzenia na to zagadnienie. Wkrótce pojawią się artykuły w których, będziemy starali się w merytoryczny sposób przybliżyć Państwu odpowiedzi zarówno na te pytania jak i wiele innych, jakie pojawiają się w odniesieniu do tematyki związanej ze zdrowiem i suplementami diety.

Na wstępie przytoczmy definicję, która została sformułowana w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Określa ona,  że suplement diety to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplementy diety to skoncentrowane źródła witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Suplementy diety możemy kupić w każdej aptece, sklepie zielarskim i wielu innych miejscach. Należy jednak pamiętać, iż najważniejszą różnicą pomiędzy lekiem, a suplementem diety jest zastosowanie tych środków. Suplementy diety nie leczą chorób, lecz jak wskazuje już ich sama nazwa, służą do suplementacji diety. 

W skład suplementów diety wchodzi wiele substancji. Początkowo znajdowały się w nich przede wszystkim witaminy i minerały. Obecnie jest to cała gama składników takich jak: kwasy tłuszczowe, błonnik, luteina, produkty pszczele, różne oleje, beta-glukany, koenzym-Q10, laktoferyna i wiele innych. Zatem trzeba pamiętać, że suplementy diety mogą zawierać bardzo różne substancje, w tym również pochodzenia naturalnego, które charakteryzują się określoną aktywnością biologiczną.


Niewątpliwe idealna sytuacja byłaby wtedy, kiedy odpowiednio zróżnicowana dieta dostarczałaby nam wszystkie niezbędne składniki odżywcze, konieczne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niestety z uwagi na tempo życia, zanieczyszczenie środowiska, w którym żyjemy, jak i również niewłaściwe nawyki żywieniowe – może dotykać nas deficyt pewnych witamin, składników mineralnych, błonnika i innych składników odżywczych. Stąd tak często do codziennej naszej diety włączamy różne suplementy diety. Należy jednak pamiętać, że na każdy suplement diety trzeba patrzeć indywidualnie w kontekście osoby, która ma go przyjąć. Bo tak na przykład, sok grejpfrutowy czy suplementy diety produkowane na jego bazie są bezpieczne dla osoby nie przyjmującej leków, ale już w sytuacji gdy dany pacjent przyjmuje leki mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia.

Autor: Paweł Zakrocki

Śledź nas na Facebooku

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć